Kontakta din kommun

Kommunerna i Östergötland har byggt upp sitt näringslivsstöd på olika sätt. Men vägen till rådgivning och nyttiga tips är aldrig långt borta.

I vissa kommuner i Östergötland finns det en särskild näringslivsavdelning eller en näringslivsutvecklare, på andra platser kan det vara ett näringslivsbolag eller en förening som ansvarar för stödet till företagare.

Det kan gälla frågor om tillstånd, markköp eller byggnation – men också allmän rådgivning om hur du tar dig vidare för att förverkliga din idé.

Nedan hittar du din kommuns näringslivskontakt:

Boxholm

Fredrik Svaton

Näringslivsansvarig

0142 - 895 28

fredrik.svaton@boxholm.se
Finspång

Kikki Liljeblad

tf Tillväxtansvarig

0122 - 853 01

kikki.liljeblad@finspang.se
Kinda

Hannes Tomasson

Kommunsekreterare

0494 - 191 83

hannes.tomasson@kinda.se
Linköping

Louise Felldin

Näringslivsdirektör

013 - 20 74 66

louise.felldin@linkoping.se
Mjölby

Hanna Hammarlund

Näringslivschef

010 - 234 50 11

hanna.hammarlund@mjolby.se
Motala

Nicklas Helander

Vd, Tillväxt Motala

nicklas.helander@tillvaxtmotala.se
Motala

Marianne Henriksson

Utvecklingsstrateg

070 - 168 86 82

marianne.henriksson@motala.se
Norrköping

Anki Nilsson

Näringslivschef

011 - 15 50 52

anki.nilsson@norrkoping.se
Söderköping

Therése Eklöf

Enhetschef Näringsliv och turism

0121 - 183 37

therese.eklof@soderkoping.se
Vadstena

Jessica Hallros

Kommunikations- och näringslivschef

010 - 234 73 30

jessica.hallros@vadstena.se
Valdemarsvik

Sarah Åkerblom

Näringslivsutvecklare

0123 - 191 55

sarah.akerblom@valdemarsvik.se
Ydre

Malin Hansson

Kommunikations- och näringslivsstrateg

0381 - 66 12 47

malin.hansson@ydre.se
Åtvidaberg

Mats Appel

Vd, Näringslivscentrum

0700 – 02 52 89

mats@nc-atvidaberg.se
Ödeshög

Annika Brandin

Näringslivs- och turismchef

0730 - 24 93 16

annika.brandin@odeshog.se

Uppdaterad: 24 januari 2024, 17:21