Kontakta din kommun

Kommunerna i Östergötland har byggt upp sitt näringslivsstöd på olika sätt. Men vägen till rådgivning och nyttiga tips är aldrig långt borta.

I vissa kommuner i Östergötland finns det en särskild näringslivsavdelning eller en näringslivsutvecklare, på andra platser kan det vara ett näringslivsbolag eller en förening som ansvarar för stödet till företagare. Det kan gälla frågor om tillstånd, markköp eller byggnation – men också allmän rådgivning om hur du tar dig vidare för att förverkliga din idé.
Här hittar du din kommuns näringslivskontakt:

Boxholm

Fredrik Svaton

Näringslivsansvarig

0142-895 28

fredrik.svaton@boxholm.se
Finspång

Anna Lövheim

Tf verksamhetsansvarig, Tillväxt Finspång

076-633 69 23

anna.lovheim@tillvaxtfinspang.se
Finspång

Johan Malmberg

Kommundirektör

0122-852 68

johan.malmberg@finspang.se
Kinda

Jennie Blomberg

Utvecklings- och kvalitetschef

0494-190 12

jennie.blomberg@kinda.se
Linköping

Louise Felldin

Näringslivsdirektör

013-20 74 66

louise.felldin@linkoping.se
Mjölby

Torbjörn Sjögren

Närlingslivschef

0142-850 11

torbjorn.sjogren@mjolby.se
Motala

Magnus Lindberg

Vd, Tillväxt Motala

0141-10 12 01

magnus.lindberg@tillvaxtmotala.se
Motala

Anders Bengtson

Utvecklingsstrateg

072-246 28 70

anders.bengtson@motala.se
Norrköping

Pontus Lindblom

Näringslivsdirektör

011-15 12 74

pontus.lindblom@norrkoping.se
Söderköping

Therése Eklöf

Enhetschef Näringsliv och turism

0121-183 37

therese.eklof@soderkoping.se
Vadstena

Jessica Hallros

Näringslivschef

0143-153 30

jessica.hallros@vadstena.se
Valdemarsvik

Malin Österström

Ansvarig för näringsliv och turism

0123-193 92

malin.osterstrom@valdemarsvik.se
Ydre

Malin Hansson

Kommunikations- och näringslivsstrateg

070-676 12 37

malin.hansson@ydre.se
Åtvidaberg

Marianne Henriksson

Vd, Näringslivscentrum

070-282 90 15

marianne@nc-atvidaberg.se
Åtvidaberg

Stefan Nilsson

Biträdande kommundirektör

0120-831 30

stefan.nilsson@atvidaberg.se
Ödeshög

Heléne Njord-Westerling

Näringslivschef

073-043 00 84

helene.njord-westerling@odeshog.se

Uppdaterad: 3 maj 2021, 13:14