Kontaktpersoner i kommunerna

En företagsetablering på en ny plats är alltid förknippad med en rad frågor och funderingar. Om du är intresserad av att etablera verksamhet i Östergötland, står länets kommuner redo att möta dig och hjälpa dig rätt på vägen.

Du kan till exempel få hjälp med att hitta lediga lokaler eller mark för din verksamhet, men också tips om mötesplatser och viktiga nätverk du kan ha nytta av. Allt du behöver för att göra en lyckad entré och bra affärer i vår region helt enkelt.

Här hittar du kontaktpersoner för etableringsfrågor i Östergötlands olika kommuner:

Boxholm

Fredrik Svaton

Näringslivsansvarig

0142-895 28

fredrik.svaton@boxholm.se
Finspång

Anna Lövheim

Tf verksamhetsansvarig, Tillväxt Finspång

076-633 69 23

anna.lovheim@tillvaxtfinspang.se
Kinda

Jennie Blomberg

Utvecklings- och kvalitetschef

0494-190 12

jennie.blomberg@kinda.se
Linköping

Marianne Lind

Näringslivsutvecklare, etablering och investering

013-20 59 26

marianne.lind@linkoping.se
Mjölby

Ketil Kindestam

Exploateringsingenjör

0142-850 34

ketil.kindestam@mjolby.se
Motala

Martin Johansson

Etablering och företagsansvarig, Tillväxt Motala

0141-10 1209, 070- 520 73 30

Martin.johansson@tillvaxtmotala.se
Norrköping

Magnus Jonsberg

Näringslivsutvecklare, etablering

011-15 37 39

magnus.jonsberg@norrkoping.se
Söderköping

Björn Ekengren

Näringslivssamordnare

0121-181 61

bjorn.ekengren@soderkoping.se
Vadstena

Jessica Hallros

Näringslivschef

0143-153 30

jessica.hallros@vadstena.se
Valdemarsvik

Sarah Åkerblom

Näringslivsutvecklare

0123-191 55

sarah.akerblom@valdemarsvik.se
Ydre

Charlotte Gremar Engdahl

Kommunchef

0381-66 12 13

charlotte.gremar-engdahl@ydre.se
Åtvidaberg

Helene Bäckström

Vice vd, Näringslivscentrum

0735-11 91 05

helene@nc-atvidaberg.se
Åtvidaberg

Stefan Nilsson

Biträdande kommundirektör

0120-831 30

stefan.nilsson@atvidaberg.se
Ödeshög

Heléne Njord-Westerling

Näringslivschef

073-043 00 84

helene.njord-westerling@odeshog.se

Uppdaterad: 13 september 2021, 11:12